A NAV az október havi teljes normatívánkat elvonta, így ismét nem érkezett meg a bérköltségeket fedező 220 millió forint, így ismét nem tudunk fizetést adni a dolgozóinknak.
Azok a kisebb-nagyobb kifizetések, amiket a dolgozóinknak el tudunk juttatni, kizárólag az egyéni adományozók támogatásából lehetségesek. Nem tudjuk eléggé megköszönni, nem tudunk eléggé hálásak lenni a több mint 140 millió forintért, amit a krízisalapunkba utaltak a szeptember 13-i felhívás óta, és így reményt és túlélési esélyt biztosítottak a dolgozóinknak. Valamint nem tudunk eléggé hálásak lenni azoknak a munkatársainknak, akik a kritikus helyzetben is folytatják a munkájukat.
Jogilag talán, de morálisan semmiképpen sem elfogadható módon azt a magyar adófizetők 1%-os felajánlásaiból befolyó 71 millió forintot, amelyet az Oltalom Karitatív Egyesület támogatására szántak, a NAV teljes egészében elvonta.
Ezek az intézkedések egyre több alkalmazottunkat kényszerítenek felmondásra, a szakképesített munkaerő hiánya pedig intézmények átmeneti vagy végleges bezárásához vezethet.
Közel 20 ezer ember közvetlenül érintett – gyermekek, családok, hajléktalanok, idősek, nehéz sorsú anyák, állásukat elvesztő szociális munkások, pedagógusok.
Több száz nyilatkozat jutott el hozzánk, ahol a dolgozók, szülők, diákok és ellátottak kijelentik, hogy nem szeretnének fenntartót váltani, és nem tudnak más intézményben elhelyezkedni.
A helyi önkormányzatok is azt jelzik, hogy nem tudják az feladatainkat átvenni. Ezt erősíti meg a gulácsi polgármester levele is:
“Kizárt, hogy máshonnan oldjuk meg az étkeztetést, mert erre – másra sem – nincs forrásunk. Ráadásul év vége előtt 2 hónappal vagyunk, amikor már semmilyen pót normatíva igénylésre sincs lehetőség. Településünkön nagyon sok szegény ember él, akiknek ez az étkeztetés jelenti az egyetlen élelemhez jutási lehetőséget. A gyermekek között is sok olyan van, aki csak annyit eszik, amennyit az óvodában és az iskolában kap enni. Nagyon kérem a Fenntartó szervezetet, hogy találjanak valamilyen megoldást arra, hogy a konyha tovább működhessen.”
A helyi önkormányzatoknak az intézmények működésének ellehetetlenítése miatt olyan problémákkal kell megbirkózniuk, amelyekre a jövő tavaszi választásokig aligha találnak megoldást.
A környék más fenntartású iskolái, szakintézményei is úgy nyilatkoztak, nem áll módjukban a többségében halmozottan hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű gyermekek átvétele.
Közoktatási intézményeinkben, ahol közel 3000 tanköteles gyermek érintett, a tanítás vagy már szünetel, vagy kényszerűen meg fog szűnni.
Több településen mi biztosítjuk, hogy a 30-50 kilométerre lévő iskolába eljussanak a gyerekek. Ha ez a szolgáltatás megszűnik, a szülőknek nem lesz lehetősége iskolába vinni a gyerekeket.
Ha több ezer tanköteles gyermek kikerül az iskolarendszerből, a családjaik is szociális vészhelyzetbe kerülnek. A szülők elveszíthetik munkavállalási és közmunkavégzési lehetőségeiket, a családi pótlékot, és súlyos pénzbüntetésekre, és ha nem tudnak fizetni, akár börtönbüntetésre is számíthatnak.
A hajléktalanellátástól országos szinten vontak el támogatást múlt héten úgy, hogy nem nyújtottak alternatív állami lehetőséget a rászorulók ellátására. Ez a MET intézményei számára évi 130 milliós bevételkiesést jelent. Ezért választottuk a mai sajtótájékoztató helyszínéül a Fűtött Utcát, a hajléktalanok számára fenntartott éjjeli menedékhelyet és nappali melegedőt. Szécsi Viktor szociális munkás mondja el, mit jelent a kialakult helyzet az itt dolgozóknak és az ellátottaknak.
- Több száz hajléktalan kerülhet vissza a budapesti utcákra
- A felmondások miatt csak részben tudnak ügyeletet biztosítani
- A hajléktalankórház kiürítése megpecsételi a betegek sorsát
- A WESLEY JÁNOS LELKÉSZKÉPZŐ FŐISKOLA HELYZETE
A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség 1987-ben alapította a Wesley János Lelkészképző Főiskolát, amelyet a Magyar Köztársaság Kormánya 1991-ben felvett az egyházi felsőoktatási intézmények lajstromába.
A Teológus – Lelkész, Vallástanár, a Szociális Munka Szak, a Pedagógia Szak és a Környezettan Szak tanszékeinek tanári karát egyaránt elismert és elhivatott tudósok alkotják, akik hisznek az iskola fontosságában.
500 hallgató sorsáról kell gondoskodnunk, közöttük számos hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű diák számára biztosítunk oktatást. Most nemcsak az ő felsőoktatási esélyük, de 130 munkaszerződéses és óraadó oktató jövője is veszélybe került.
A főiskola válságtervet dolgozott ki, megpróbál olyan befektetőket keresni, akik társtulajdonosként segítenék megőrizni a szakmailag elismert felsőfokú képzéseink folytonosságát.
- AZ INTÉZMÉNYEK ÁTADÁSÁNAK TAPASZTALATAI
A történelmi egyházak képviselői közül csak a MAZSIHISZ fejezte ki szolidaritását a MET helyzete iránt. Sajnos a nagy keresztény egyházaktól sem szóbeli, sem anyagi támogatás nem kaptunk, sőt, a református egyház lelkészei a fenntartó háta mögött, iskoláink tantestületeivel és szülői munkaközösségeivel felvették a kapcsolatot, és arra bujtogatták őket, hogy kezdeményezzenek fenntartóváltást anélkül, hogy erről minket hivatalosan értesítettek volna.
Az állam részéről nem érkezett komolyan vehető tárgyalási ajánlat, csak ezt az üzenetet kaptuk meg újra tegnap délután Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkártól:
„Amennyiben Önök tudják üzemeltetni az intézményeiket, üzemeltessék. Amennyiben nem tudják működtetni az intézményeiket, kérem erről az Ön egyértelmű nyilatkozatát, mely tartalmazza, hogy mely intézmények állami átvételét kérik”.
Nehéz úgy működtetni mondjuk egy autót, ha előtte valaki kiszivattyúzta az összes benzint belőle. Nehéz 0 forint támogatásból biztosítani a működési feltételeket. Nehéz nem azt feltételezni, hogy az egyházunk és az intézményrendszerünk tudatos felszámolása folyik.
Korábban rossz tapasztalatokat szereztünk intézményeink más fenntartónak való átadásáról. 2017-ben Felsődobszán például először jogellenesen idő előtt fel akartak bontani egy határozott idejű szerződést az iskola üzemeltetéséről, majd könyörögni kellett a tárgyalások megkezdéséért, majd csak a tanév megkezdése előtt 2-3 nappal sikerül megegyezni az intézmény és a dolgozók átadásáról. Az Önkormányzat a konyhát és az óvodát 3 év múlva már visszaadta. Később a bölcsődét is adták volna, de akkor már nem volt anyagi lehetőségünk a visszavételre.
Nem látjuk biztosítottnak, hogy az állam intézményeink dolgozóit tovább foglalkoztatja, és megfelelő szakmai szinten gondoskodik a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek, ellátottak sorsáról. A tanév közepén egy esetleges átadás/átvétel még akkor is óriási kihívást jelentene, ha ideálisak lennének a szociális és szakmai feltételek.
A visszajelzések, támogató nyilatkozatok alapján kijelenthetjük, hogy az intézmények dolgozóinak, ellátottjainak, és a hozzátartozóknak döntő többsége nem szeretne új fenntartót. A szociális és pedagógiai munkánk jelenleg pótolhatatlan az és nélkülözhetetlen az adott területeken. Ők is, mi is folytatni szeretnénk a munkánkat.
- KINEK AZ ÉRDEKE? – LEVELEK AZ ORSZÁG VEZETŐINEK
Meggyőződésünk, hogy sem anyagi, sem erkölcsi, sem szakmai, sem politikai hasznot nem hoz a MET intézményeinek felszámolása. Kinek az érdeke a legkiszolgáltatottabbak ellátásának megszűntetése? Kinek az érdeke több ezer család kitörési, túlélési esélyének elvétele? Kinek az érdeke egy működő felsőoktatási intézmény több évtizedes munkájának megsemmisítése? Kinek az érdeke szakképzett, elhivatott szakemberek karrierjének kettétörése?
Talán még nem késő szólnunk az ország vezetőinek. Ma levelet küldtünk Novák Katalin államfőnek, Orbán Viktor miniszterelnök úrnak és Kövér Lászlónak, a Parlament elnökének, ahol megpróbáljuk ismét felhívni a figyelmet az állam intézkedéseinek beláthatatlan, társadalmi krízist is teremtő következményeire.
Az államtól átvállalt feladatokat színvonalasan és hivatástudattal végeztük azokban az években is, amikor a kiegészítő támogatást sem kaptuk meg. Ezért nincs más elfogadható megoldás, mint az, hogy az állam kössön támogatási szerződést a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséggel, állítsa vissza bevett egyházi státuszát, és a státuszkérdés rendeződéséig a NAV függessze fel a normatíva elvonását. Anyagi és jogi státuszunk rendezése után lehetőségünk és forrásunk is lesz adósságaink rendezésére.
Azt nem látjuk, kinek lehet ez a helyzet az érdeke, de azt tudjuk, hogy kinek van lehetősége arra, hogy azonnali megoldást nyújtson. Bízunk benne, hogy tárgyalhatunk, bízunk benne, hogy a felelős vezetők végre a rászorulók, a kiszolgáltatottak pártjára állnak.
Budapest, 2023. október 11.