Gyanútlan gyanúsított – Dr. Iványi Gábor bement az Ügyészségre, hogy gyanúsítottként kihallgassák
2024-03-28ADJ ESÉLYT A FOLYTATÁSRA!
2024-04-02A Nemzetközi Antirasszista Napon, 2024. március 21-én, 24. alkalommal adta át a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) a Radnóti Miklós Antirasszista Díjakat a budapesti, Angyalföldi József Attila Művelődési Központban. A rangos elismerést idén a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) kispesti lelkipásztora, Iványi Miklós is megkapta. A díjátadón elhangzott laudáció szerint:
„Iványi Miklós a metodista gyökerű Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség lelkészeként szolgál, gyülekezete az 1970−80-as években az üldöztetések miatt elveszítette a templomát, s a lelkész az utcán tartotta istentiszteleteit. Egyháza a holokauszt 60. évfordulóján bűnbánó istentiszteleteket tartott, s emléktáblát helyezett el azokon a vasútállomásokon, ahonnan vagonok indultak a megsemmisítő táborok felé. Iványi Miklós szervezésében 35 magyarországi és két ukrajnai helyszínen állítottak emléktáblát, Kamenyec–Podolszkijban emlékművet is. Részt vett humanitárius segítség eljuttatásában az ukrajnai háborús területekre; többek között gyógyszereket, élelmiszereket vittek civileknek, katonáknak. Amióta hazánkban felerősödtek az antiszemita, rasszista hangok, méltóságnapi rendezvényeket szervez a társadalomból kirekesztett minden népcsoportnak. Mélyen hiszi, hogy így segíthet lerombolni az előítéleteket. 2007 óta templomát a Méltóság Napja-templomnak nevezik: mindenki előtt nyitva áll, hiszen mindenkit megillet a segítség, a méltóság, függetlenül attól, hogy hívő vagy sem. Az utóbbi években bekapcsolódott a MEASZ kispesti szervezete által kezdeményezett, a helyi zsidók, cigányok elhurcolására emlékező gyásznap programjaiba…”
A Radnóti Miklós Antirasszista Díj (röviden: Radnóti-díj) a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének (MEASZ) elnöksége által 2000 februárjában alapított elismerés, amely a társadalmi élet különböző területén tevékenykedő bármely magánszemélynek odaítélhető, aki „munkásságával, véleményformáló kiállásával, személyes példamutatásával fellép a rasszizmus, az antiszemitizmus, és a kirekesztés bármely formája ellen.” A díjat megkaphatja valamely szervezet és település is.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete Közgyűlése 1966. október 26-án, a 2142. számú határozatával jelölte ki március 21-ét a faji megkülönböztetés elleni küzdelem nemzetközi napjaként, annak emlékére, hogy 1960-ban a dél-afrikai rendőrség Sharpeville-ben ezen a napon tüzet nyitott és megölt 69 embert, az apartheid rezsim korlátozó intézkedései elleni békés tüntetés során.
Ennek emlékére választották az alapítók március 21-ét a Radnóti-díj átadásának napjául. A díjjal arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy változatlanul vannak olyan folyamatok a világban és hazánkban, amelyeknek káros következménye az egyes embercsoportok kitaszítása lehet.
(Szöveg-források: https://infovilag.hu/peldakepek-kituntetese-atadtak-az-idei-radnoti-dijakat/, https://hu.wikipedia.org/wiki/Radnóti_Miklós_antirasszista_díj; kép-forrás: Favics Péter / Facebook)