Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium közoktatási államtitkára az Indexben 2023. október 3-án megjelent megnyilatkozatában azt állítja, hogy amikor a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) „anyagi nehézségei elmélyültek, a tárcánál folytatott tárgyalásokon már felajánlottuk, hogy az érintett iskolákat az állam átveszi, de akkor ezt még elutasították”. A cikkből kiderül, hogy az államtitkár figyelme különösen a szegedi óvoda, iskola és gimnázium felé irányul, amelyet, ha a MET meg akar menteni, akkor lehetősége van annak működtetését az államnak felkínálni.
A valóság az, hogy a MET és az oktatási tárca között soha nem folytak semmiféle tárgyalások, így az iskolák átvételéről és annak elutasításáról sem tárgyaltunk. Maruzsa Zoltán talán arra gondol, hogy évekkel ezelőtt egyszer megbeszélésre hívta egyházunk képviselőit, hogy közölje előbb a felét, majd a következő évtől a teljes minisztériumi támogatást visszavonja iskoláinktól, mert támogatásunkat nem megtérülő befektetésnek tekintik.
Sajnálatosnak tartjuk mindeközben azokat a (feltehetően) magánakciókat, melyek részeként több különféle szervezet vagy személy a fenntartó háta mögött, iskoláink tantestületeivel és szülői munkaközösségeivel felvette a kapcsolatot, és arra bujtogatta őket, hogy kezdeményezzenek fenntartóváltást. Az egyik szegedi személy egyenesen Maruzsa Zoltán tanácsadójának nevezte magát, de volt közöttük több református lelkész is, s felmerült nemcsak az érintett egyház bevonása az intézmény átvételekbe, hanem szóba került a Pünkösdi Egyház szerepvállalása is. Hivatalos, jogszerű, a fenntartóhoz címzett megkeresést bármelyik intézményünk átadásának igényléséről eddig még nem kaptunk.
Korábban rossz tapasztalatokat szereztünk intézményeink más fenntartónak való átadásáról, legtöbbször csak az utolsó pillanatban tudtunk megegyezni az új fenntartóval az ellátottak és a dolgozók sorsáról, megtörtént, hogy nagyon rövid időn belül kérték, hogy vegyük vissza az átadott intézményeket.
A MET „anyagi nehézségei” széleskörűen ismertek: az egyházi státuszunk alkotmányellenes elvétele együtt járt az intézményeink színvonalas működtetéséhez nélkülözhetetlen kiegészítő támogatások megvonásával (ez egy évtizede így van), sőt évekre az egy százalékos adófelajánlások fogadását is megtagadta a NAV. Az elmúlt hónapokban az alapnormatívát is döntően megcsonkították, végül pedig szeptemberben teljes mértékben meg is vonták. Mi évek óta úgy végezzük az államtól átvállalt szociális és oktatási feladatokat, hogy a magyar állam költségvetésünk mintegy negyven százalékát szisztematikusan elvonta.
Sajnálatosnak tartjuk, hogy az alkotmánysértő módon elvett egyházi státuszunk rendezése a mai napig nem történt meg. Az ügyészség az eredeti jogállásunknál alacsonyabb fokozatú „bejegyzett egyház” státuszt is megtámadta a Kúriánál, amely háromnegyed éve nem foglalkozik ezzel az üggyel.
A helyzet orvosolható, amennyiben a magyar államnak nem az a célja, hogy több ezer kiszolgáltatott embert sorsára hagyva a MET intézményfenntartói működését politikai okokból teljesen ellehetetlenítse, kivéreztesse. Az ügy rendezésére többször felkínáltuk tárgyalási szándékunkat, s noha több évig semmifajta választ nem kaptunk a megkereséseinkre, most mégis látunk esélyt arra, hogy valami párbeszéd elkezdődjék.
A MET képes és szándékozik működtetni intézményeit, amennyiben az állam biztosítja ugyanazokat a feltételeket, amit a többi egyházi fenntartónak is, és amelyek adottak voltak, amikor ezeket a feladatokat elvállaltuk.
- Az intézmények működtetését a diákok, a szülők és a munkatársak döntő többsége is velünk kívánja folytatni.
- Ennek egyik oka, hogy az érintett térségekben a többi oktatási intézménynek vagy nincs többletkapacitása vagy (különösen) sajátos nevelési igényű gyerekek esetében nem rendelkeznek azzal a komplex programmal, mely biztosítaná a megfelelő szakmai ellátást, így ezek a tanulók kihullanának az oktatási rendszerből, hasonlóan azokhoz, akiket a MET saját vállalásával gyűjt össze közlekedési nehézségekkel küszködő településekről, vagy akiket (és nagyon sokszor családjaikat is) szegénységük miatt rendszeresen étkeztet, ruház és rendszeresen támogat.
- Tanköteles, többségében halmozottan hátrányos gyerekek százai maradhatnak oktatás nélkül, és ennek egyenes következményeként a szülők elesnek a szűkös pénztárcájukban fontos helyen szereplő családi pótléktól, a tanulók esetleges kényszerű távolmaradását ráadásul súlyosan bünteti a hatóság.
- Több érintett települési önkormányzat – köztük kormánypártiak – is rájöttek arra, hogy az intézményeink esetleges bezárása, az oktatás, ellátás megszűnése megoldhatatlan feladat elé állítja az adott testületet, és ezek a családok százait érintő problémák a jövő tavaszi önkormányzati választásokon túl is óriási problémát jelentenek majd a helyi önkormányzatoknak és a lakosságnak.
- Szegeden, Budaörsön és a VIII. kerületben anyagilag is támogatták intézményeinket és további települések csatlakozására számítunk.
- Ahogy minden levelünkben, úgy most is megemlítjük, hogy nem logikus elszakítani a MET-től, és másnak adni ezeket az intézményeket, hiszen ezzel semmiféle anyagi előnye az államnak nem származik.
- Meggyőződésünk, hogy az ellenünk folytatott hajsza politikailag sem térül meg.
A MET változatlanul várja a magyar állam tárgyalási készségét, változatlanul kéri és reméli a tartozások normatívából való levonásának azonnali felfüggesztését. A helyzetünk alakulásáról október 11-én sajtótájékoztató keretében fogunk beszámolni.
Budapest, 2023. október 5.
Iványi Gábor