TANSZEREKET GYŰJTÜNK!
2024-08-19A Szalmaszál Alapítvány QR kódja
2024-08-22
„2011-ben is így tettek, amikor elvették a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) egyházi státuszát. Az Emberi Jogok Európai Bírósága akkor jogerős ítéletben kötelezte a magyar államot, hogy állítsa vissza az egyházi státuszt – ez máig nem történt meg.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy hónapja kezdte el inkasszálni a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség, az Oltalom Karitatív Egyesület és a Wesley János Lelkészképző bankszámláját, miután a MET néhány alkalmazottja után nem fizette be az adókat, és közüzemi számlákat sem teljesítette. Az inkasszó miatt veszélybe került az ellátás, a MET ismét gyűjtésbe kezdett.
»15 milliárd forinttal tartozik nekünk a magyar állam, mi ennek a tizedrészével tartozunk csak. Nekünk nincs eszközünk, amivel inkasszót tehetnénk a magyar költségvetésre, hogy ezt megadják. Visszamegyünk a strasbourgi bíróság elé, de ehhez is kellett éveket várni, hogy minden magyar fórumon, első-, másod-, harmadfokon, Alkotmánybíróság előtt végigmenjünk ügyeinkkel. De ma, ezen a héten, a jövő hét elején abban a helyzetben vagyunk, hogy kimehet a keresetlevél« – fogalmazott Iványi Gábor.
A lelkipásztor valaha nagyon jó kapcsolatot ápolt Orbán Viktorral, a jelenlegi kormányfőt ő adta össze Lévai Anikóval, első két gyermeküket is ő keresztelte meg, aztán a 2010-es Fidesz-kétharmaddal a kölcsönös tiszteletnek vége szakadt.
»Azok közé tartozom, akik nem bántották az ő édesanyját, nem okoztak neki kárt, legfeljebb kritikusak voltak azokkal az intézkedésekkel szemben, amelyek tökéletes ellentétei annak, amiért mi együtt hajdan rendszert váltottunk. És ez az egyetlen ok, amit nem bír elviselni a büszkesége« – mondta Iványi.
»Különös lélektana van ennek, hogy valaha együtt gondolkodtunk szabadságról, alapvető emberi jogokról. Ha ma szétnézek Magyarországon, nincs olyan terület, amelyet ne igázott volna le. Mint a fasizmusban hajdan: annak volt ilyen a központosítása az oktatásban, a kultúrában, a hírközlésben, a gazdasági életben. Senki kezét-lábát fel nem tudja emelni, nem meri, mert rögtön ráküldenek valamilyen hatóságot« – tette hozzá. »Nálunk is naponta jelennek meg mindenféle ellenőrök. Teljesen komolytalan mindenféle vizsgálat és nem is találnak szakmai hibát«
A lelkész azt is hangsúlyozta, bízik benne, hogy az ellenük indított ellehetetlenítési hadjáratnak egyszer vége szakad – addig is mindig az adott napra koncentrálnak.
»A mában kell a dolgokat megoldani. Arra összpontosítani, hogy ma is megfőtt 800 adag étel, és az emberek itt és a másik helyszínünkön meg tudtak ebédelni, meg tudtak fürödni, le tudtak feküdni. Működtek az eszközeink. Bekötözték a sebeiket a szomszédos kórház- és rendelőintézetben. Akkor is, ha akadozik a fizetés« – mondta.
Arról is beszélt, hogy bizony mindennap lelkigondozói beszélgetést kell folytatnia, hogy »még egy kis kitartás és minden adósságát meg fogja adni a kollégáknak is, akik ezt megérdemlik, akiktől ezt nem szabad elvenni.«
»Képmutató az állam ebben is. Megnyúzza azokat, akiket ellenségnek tekint, közben pedig mások herdálnak, dőzsölnek. Bűnös jólétben tengetik az életüket, más meg nem kapja meg a fizetését, és nem azért, mert rosszul gazdálkodunk, hanem mert elveszik a pénzt.«
Tavaly ősszel heteken át, mindennap közéleti személyiségek, művészek közreműködésével tartottak tiltakozást a budapesti Dankó utcában. A MET intézményeinek eddigi fennmaradásában kulcsfontosságú szerepet játszott az, hogy nagy a társadalmi beágyazottságuk, a bajban sem hagyják őket magukra az emberek: több tízezren adták nekik adójuk 1 százalékát.
Iványiék 2011-ben is az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak, amikor elvették a MET egyházi státuszát, és ezután nem kapták meg az egyházaknak járó normatív állami támogatás. A strasbourgi bíróság akkor jogerős ítéletben kötelezte a magyar államot, hogy állítsa vissza az egyházi státuszt – ez máig nem történt meg.”
(Forrás: hu.euronews.com; letöltés ideje: 2024. augusztus 21.)